Ze všech druhů umění je to právě hudba, která hraje klíčovou roli v mé seberealizaci. Vedle zpívání a hry na kytaru také skládám a píšu písně. Píseň je totiž SDĚLENÍ.  A něco Vám přináší. Ale proč Vám to tu povídám? Však Vy to víte, že? Není přeci jiného skutečného důvodu, proč se Vám ta či ona píseň líbí, než, že rozvibruje cosi uvnitř Vás, a Vy ten pocit toužíte prožívat zas a znova (znám lidi, kteří jsou schopni pouštět si jednu a táž píseň pořád dokola až do zblbnutí, a v jistých případech se k nim dokonce řadím ☺). Dochází jednoduše ke ztotožnění se s písní ze strany posluchače, spolu s její náladou a emocemi. Pustíte-li si píseň, od začátku do konce mívá zpravidla do pěti minut. Působení písně však trvá daleko déle a navíc samovolně, nezávisle na Vašem přání či úsudku. Už chápete, o jak mocný nástroj se jedná?

ouikimbeat

Namísto diskuzí ohledně sdělení písní se mně lidé často dotazují, co že to hraji za styl. Ano, vskutku je rozšířená touha moci všechno pěkně zařadit. Dát tomu patřičnou značku a uložit do škatulky. Máte-li i Vy toto nutkání, pak vězte rovnou, že zde se odpovědi nedočkáte. Jsem písničkář, neřeším žánry, zakládám si na obsažných textech s hlubší výpovědní hodnotou, než je povrchní vyznání lásky či v dnešní době stále rozšířenější opěvování peněz a hmotných statků ba až doslovná výzva ke kopulaci. Ono se vůbec tenduje k tomu, klást více důraz na formu nežli na obsah hudebního díla. Je to hrozná škoda, ale co naplat; přiznejme si, že hudební společnosti včetně interpretů, skladatelů a textařů pouze reagují na poptávku trhu, takže příčina je ukryta v nenáročnosti posluchače na obsah díla. Změna je tudíž v důsledku vlastně na dosah, a to přímo v nás! Je totiž opravdu jenom na nás, jakou hudbu podpoříme, a jakou nikoli.

Hudba umožňuje člověku uniknout z dosahu všední reality, nechává ho zažívat katarzické stavy, a dokáže vyvolávat příjemné pocity blaženosti a míru. Tím, že spojuje více forem energie (zvuk, slovo, obraz), zintenzivňuje sílu výpovědi, čili sdělení. Moc hudby je obrovská, a je dobré být si vědom této moci. Hudba může léčit, stejně jako ubližovat, záleží jen na tom, jaký druh energie prostřednictvím poslechu či tvorby vstřebáváme. Vyzývám proto všechny, a zejména autory hudby, prosím, vyvarujte se nenávisti, zloby a lží ve svých dílech, vyvarujte se bezduchosti a hlouposti ve svých textech, vyvarujte se (alespoň) krajní amorálnosti ve svých klipech. Umění má vlastnost silně působit na všechny druhy lidského vědomí, mějte to na paměti!